Gradonačelnik Pančeva Aleksandar Stevanović najavio je da će gradski parlament sutra raspravljati o rebalansu budžeta, posle kojeg će budžet centra Južnobanatskog okruga iznositi 7.491.695.858 dinara.
„Prilikom izrade rebalansa vodilo se računa, pre svega, o tome da se realno procene prihodi i što racinalnije rashodi, da se ispoštuju sva zakonska davanja koja lokalna samouprava ima prema korisnicima budžetskih sredstava, da se obezbedi funkcionisanje svih mesnih zajednica, ravnomerno u svim naseljenim mestima. Takođe, obezbeđena su sredstva za sva javna i javno komunalna preduzeća kako bi sve javne, komunalne i socijalne funkcije u gradu bile zadovoljene“, rekao je Stevanović.
On je naglasio da se rebalansom nastavlja i investicioni ciklus, te da su, pored već započetih investicija, obezbeđena sredstva i za nove projekte kao što su:
- Uređenje tartan podloge i nabavka mobilijara za dečje igralište u Narodnoj bašti – 10.000.000 dinara
- Izrada tehničke dokumentacije i izgradnja kapele u Ivanovu – 20.000.000 dinara
- Projekat nadogradnje bezbednog i pamtnog grada SMART CITY – 10.000.000 dinara
- Izrada tehničke dokumentacije za izgradnju vrtića na Strelištu – 350.000.000 dinara
- Izvođenje radova na objektu predškolske ustanove u kompleksu OŠ „Žarko Zrenjanin“ u Banatskom Novom Selu – 17.400.000 dinara;
- Izrada projektno-tehničke dokumentacije za rekonstrukciju Narodnog muzeja u Pančevu – 7.000.000 dinara
- Za održavanje putne infrastrukture na teritoriji Grada Pančeva – 250.000.000 dinara
- Rekonstrukcija i dogradnja „Sigurne kuće“ u Pančevu – 5.300.000 dinara
„Posle pola godine došlo je vreme da sagledamo šta je to urađeno u prvoj polovini 2022. godine i da neka sredstva prenamenimo, neka sredstva koja na početku godine nismo raspodelili, raspodelimo. To su sredstva koja su preneta iz 2021. godine. Ali je i došlo je vreme da uskladimo naš budžet sa davanjima koje smo dobili od drugih nivoa vlasti. Pre svega, mislim na sredstva koja su dobijena od Ministarstva zaštite životne sredine u visini od 133 miliona dinara za nabavku linije za separaciju otpada i 52 miliona koje su dobijena od Ministarstva za inovacije i tehnološki razvoj, koja će biti upotrebljena za implementaciju sistema Smart City. To je projekat koji ćemo pokrenuti tokom ove godine, projekt za koji smo mi ovim rebalansom budžeta dodatno opredelili još 10 miliona dinara kako bi Pančevo dobilo neke elemente Smart City- ja, a u narednim godinama i kako bi se olakšalo funkcioniranje nekih stvari u gradu Pančevu. Projekat će ukupno koštati oko 90 miliona dinara, a u naredne tri godine bi ovaj projekat trebalo da se realizuje. Pančevo će sa implemantacijom ovog sistema dobiti bolju kontrolu semaforskih uređaja i kontrolu popunjenosti parking mesta. Ono što je možda i najvažnije, ovaj sistem Smart City gradu Pančevu će obezbediti sistem „Oko sokolovo“ kojim će se kažnjavati nesavesni vozači, koji nepropisno parkiraju svoja vozila i ugrožavaju saobraćaj. Na taj način uredićemo i prohodnost kroz saobraćaj u našem gradu“, objasnio je Stevanović.
Pored toga, Grad Pančevo, dodaje Stevanović, opredelio je dodatna sredstva za rehabilitaciju ulica, u iznosu od 250 miliona dinara.
„To naši sugrađani od nas traže i to je nešto što je važno. Putna infrastruktura je jedan od osnova za normalno i nesmetano funkcioniranje u gradu Pančevu. U putnu infrastrukturu smo ulagali u prethodnom periodu i nastavićemo. Ponosni smo na činjenicu da smo asfaltirali više od 155 ulica i više od 85 kilometara puteva u našem gradu, ali ne samo puteva, nego i pešačkih staza, i to ćemo nastaviti i u budućnosti da radimo. U razgovorima sa našim sugrađanima dobili smo kao povratnu informaciju da je to njima veoma bitno i od velikog značaja za Grad Pančevo“, rekao je Stevanović.
Stevanović je rekao da su podrobno sagledali sve što je još potrebno za nesmetano funkcionisanje u Pančevu, te da su obezbedili i dodatna sredstva za funkcioniranje komunalnog sektora.
„Tu mislim na naša javno komunalna preduzeća. Povodom situacije u svetu i krize, koja se nažalost odražava i na nas, odlučili smo da intervencijom iz budžeta Grada Pančeva pomognemo i javno komunalnom preduzeću „Higijena“ i javnom komunalnom preduzeću „Zelenilo“, kako bi nesmetano nastavili da obavljaju svoje delatnosti. Takođe, funkcionisanje mesnih zajednica, kao najnižeg nivoa lokalne vlasti, veoma je bitno, jer to su mesta gde naši sugrađani prvo dođu. To su mesta gde naši sugrađani dolaze po informacije, ali i mesta gde iznose svoje ideje i jedno od mesta na kojima oni mogu da pričaju sa nama. Kasnije, posle razmatranja, neke od tih ideja pokušavamo da sprovedemo u delo, implementiramo u budžet i realizujemo. Obezbedili smo dodatna sredstva za sve mesne zajednice, u skladu sa zahtevima koje su oni uputili prema gradu Pančevu“, rekao je Stevanović.
Naravno, ističe Stevanović, da slede i nove investicije, u skladu sa politikom koju sprovodi Predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
„Nastavljamo i investicioni ciklus u našem gradu. Opredelili smo dodatna sredstva za nove investicije, a postojeće investicije, koje su u toku, nastavljamo svakako, i biće realizovane tokom ove godine. Opredelili smo dodatna sredstva za npr. uređenje tartan podloge i postavljanje još jednog dečjeg igrališta u Narodnoj bašti, modernog dečjeg igrališta, po svim standardima koji su danas neophodni. To je investicija koja se izrodila iz interakcije sa sugrađanima, upravo iz pomenutih razgovora. Mi ćemo, kao odgovorna lokalna samouprava, izaći u susret, jer smatramo da je potrebno obnoviti tartan stazu, ali i postaviti novo moderno dečje igralište u Narodnoj bašti“, rekao je Stevanović.
Nešto o čemu se godinama unazad priča, jeste kapela u naseljenom mestu Ivanovu, ali neće bit, kaže Stevanović, zapostavljena ni druga naseljena mesta.
„Trenutno, u Ivanovu, ne postoji kapela. Godinama je to bila investicija koja je figurirala kao potencijalna. Ove godine smo odlučili da realizujemo i tu investiciju. Opredelili smo 20 miliona dinara za izgradnju kapele u Ivanovu.
Možda najvažnija investicija ovim rebalansom budžeta jeste izvođenje radova po projektu, koji se tiče rekonstrukcije dela osnovne škole u Banatskom Novom Selu, koji će ovom adaptacijom, koja će biti urađena po projektu koji smo izradili, biti pretvorena i stavljena u funkciju predškolske ustanove. Za tu namenu smo opredelili 17 miliona i 400 hiljada dinara sa nadom da ćemo do kraja ove godine završiti tu investiciju i da ćemo u Banatskom Novom Selu konačno dobiti vrtić, kaže Stevanović.
Rebalansom je opredeljeno, dodaje, i 7 miliona dinara za izradu projektno-tehničke dokumentacije za potrebe rekonstrukcije Narodnog muzeja u Pančevu, kao jednog od najvažnijih spomenika kulture u ovom južnobanatskom gradu.
„Smatramo da je to jako važno i da moramo da budemo odgovorni prema našem istorijskom nasleđu. Uradićemo projekat i obezbediti sredstva preko republičkih fondova ili fondova iz Evropske unije, kako bi rekonstruisali ovu zgradu koja je zaista simbol Grada Pančeva. Ništa manje važna investicija koja će se u ovoj godini realizovati jeste i rekonstrukcija i dogradnja „Sigurne kuće“ u Pančevu. Stekli su se uslovi da ona proširi svoje kapacitete, kako bi mogla da bude akreditovana, a mi smo opredelili 5 miliona i 300 hiljada dinara za njenu dogradnju“, rekao je Stevanović.