Jubilarna manifestacija „Dani ćirilice“, 20. po redu, organizovana je minulog vikenda u Bavaništu. Svečana dodela nagrada realizovana je u susret Danu Svetog Ćirila i Metodija koji se obeležava 24. maja. Učenici osnovnih i srednjih škola pisali su o temi „Sloboda“.
Pristiglo je ukupno 2351 rad, od čega 449 literarnih, 375 ilustracija, 1314 kaligrafskih radova i inicijala, 107 veza i 106 lutki. Najviše radova bilo je iz Srbije, a učestvovali su i učenici iz Republike Srpske, Francuske, Nemačke, Italije, Južne Afrike, Velike Britanije, Australije i Bocvane. U galeriji Svetosavskog doma i uz zvuke tambura „Kovinskih bećara”, izložene su likovne i kaligrafske kreacije, inicijali, ilustracije, vez i druge rukotvorine, lutke u narodnim nošnjama, priče i stihovi…
– Sve ove godine naša ideja je bila da motivišemo decu da čuvaju svoju kulturu, posebno jezik i pismo, stare zanate, igre i običaje. Zato smo odlučili da školama koje tradicionalno učestvuju i imaju uspeha, kao i njihovim nastavnicima i profesorima, dodelimo zahvalnice ispisane zlatnim slovima, izjavila je Vera Sekulić, predsednica Udruženja „Dani ćirilice”, organizatorka manifestacije.
Članovi žirija bili su prof. dr Boško Suvajdžić, dr Rajka Uljmanski, dr Branko Zlatković i Ljiljana Simić za literarne radove i dr Suzana Polić, Emil Sfera, mr Vjera Medić i Milica Marković za likovne radove. Žiri je imao težak i odgovoran zadatak da oceni najuspešnije radove u sledećim kategorijama: literarni rad, minijatura, ilustracija narodne pesme, kaligrafski prepis, inicijal i izrada lutke u nošnji.
Za svaki uzrast su bila nagrađena po tri rada od strane stručnog žirija, ukupno 91 nagrađenih i 73 pohvaljenih učenika. Najuspešnijim učesnicima konkursa knjige su darovali izdavači: „Vukova zadužbina“, „Prometej“, „SANU“, „Katena mundi“, „Akademija SPC“, „Kairos“ Sremski Karlovci, „Srpska književna zadruga“.
Kulturno-umetnički program obogatili su i nastupi najmlađih članova KUD „Aca Obradović“ Bavanište i MD „Kovinski Bećari“ Kovin.
Dečji sabor „Dani ćirilice“ pokrenut je davne 2002. godine sa željom da doprinese očuvanju srpske kulturne baštine, jezika i pisma, pesme i igre, starih zanata, običaja i pravoslavne vere. Tema konkursa menjala se iz godine u godinu: „Vera Nada i Ljubav“, „Srb“, „Milosrđe“, „Dobrota“, „Kolevka“, „Čast“, „Brat“, „Mostovi“, „Budimo ljudi“, „Svetinja“, „Moj junak“, „Zemlja“…
Manifestacija se odvija pod pokroviteljstvom Opštine Kovin i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Realizaciji projekta pomogli su i Biblioteka „Teofilo Dimić“, Crkvena opština Bavanište i OŠ „Bora Radić“ Bavanište. Za svoje učešće, od osnivanja Sabora „Dani ćirilice“, zahvalnicom su nagrađene žene iz Aktiva „Duga“ Bavanište koje su slatkim i slanim kolačima pripremljenim po tradicionalnim starinskim receptima počastile sve učesnike i posetioce.