Regionalna razvojna agencija Južni Banat Pančevo nosilac je projekta „Prekogranična mreža za edukaciju i istraživanje prirodnih resursa“ u Srbiji, koji je predstavljen na konferenciji za medije 17. decembra u Pančevu.
Dr Nenad Zarić, naučni saradnik na Biološkom fakultetu i rukovodilac istraživanja u projektu kaže da se program bavi istraživanjem kvaliteta zemljišta i vodotokova u regionu, odnosno uticajem poljoprivrede i drugih antropogenih aktivnosti na kvalitet zemljišta i vode.
„Ovo je prvi put da se ovako detaljno istraživanje obavlja kako na teritoriji Južnog Banata tako i na teritoriji temišvarskog regiona. Predviđeno je da projekat traje dve godine. Godinu dana će se raditi uzorkovanje zemljišta i vode, nakon toga će se raditi analiza svega toga i na osnovu dobijenih podataka i statističke obrade tih podataka mi ćemo znati stanje i kvalitet i zemljišta i vode u regionu. Na osnovu svih tih dobijenih podataka mi ćemo napisati knjigu smernica gde ćemo korisnicima tih prirodnih resursa, odnosno poljoprivrednicima i upravljačima vodotokova sugerisati da li i dalje da koriste određenu vrstu pesticida i veštačkog đubriva ili bi trebalo to smanjiti. Ponudićemo im i alternative, objasnićemo im kako da koriste neke zdravije alternative da bismo imali i zdraviju hranu u ovom regionu“, objasnio je dr Nenad Zarić.
Projekat se sprovodi kroz Interreg-IPA Program prekogranične saradnje Rumunija-Srbija. Ukupna vrednost projekta je 1.124.337,90 EUR. Regionalna razvojna agencija Južni Banat doo Pančevo ima na raspolaganju budžet od 578.943,75 EUR, od čega 85% sufinansira kroz IPA II Program pretpristupne pomoći, a 15% iz sopstvenih sredstava. Deo tih sredstava je obezbeđen kroz finansijsku podršku Pokrajinskog sekretarijata za finansije Autonomne pokrajine Vojvodina.
„Rumunska strana kupuje instrument koji će moći da meri količinu toksičnih i teških metala u životnoj sredini, dok će Regionalna razvojna agencija Južni Banat kupiti opremu na kojoj će se meriti količina pesticida, insekticida i herbicida“, kaže dr Nenad Zarić.
Projekat se bavi zajedničkim izazovima u zaštiti i održivoj upotrebi najbitnijih prirodnih resursa, poljoprivrednog zemljišta i vode, u pograničnom regionu okruga Južni Banat i okruga Tamiš.
„U ove dve regije se zagađenje ne prati sistematski. Nedostatak podataka izaziva nedostatak akcija direktnih korisnika, u pogledu zaštite i održivog korišćenja prirodnih resursa. Opšti cilj projekta je uspostavljanje prekograničnih monitoring sistema i mreža za obrazovanje. Kroz monitoring sisteme će se analizirati zemljište i voda na prisustvo zagađujućih supstanci koje potiču iz intenzivne poljoprivrede. Ti podaci će biti prosleđeni korisnicima, vlastima i stanovništvu u pograničnom području, uz promovisanje održivog korišćenja resursa iz životne sredine“, kaže dr Zarić.
U okviru projekta planirana je nabavka vredne opreme u vidu instrumenata LC-MS/MS, kao i prateća laboratorijska oprema i sve neophodne hemikalije za pripremu i analizu uzoraka.
Glavni učinak projekta su uspostavljeni monitoring sistemi koji će se koristiti za prikupljanje podataka o zagađenju (teški metali, pesticidi, herbicidi i insekticidi) u životnoj sredini; uputstvo za održivu upotrebu prirodnih resursa, napravljeno na osnovu podataka prikupljenih monitoring sistemima; radionice o dobijenim podacima i savetovanje korisnika prirodnih resursa, kao i upravljača zaduženih za ove resurse; seminari na kojima će se informisati lokalno stanovništvo i druge ciljne grupe o dobijenim podacima i kako koristiti uputstvo za održivu upotrebu prirodnih resursa.
„Lokalno stanovništvo pograničnog regiona imaće koristi od ove zajedničke prekogranične akcije, jer ćemo dobiti podatke o stanju poljoprivrednog zemljišta i vodnih resursa, a samim tim i hrane proizvedene u regionu. To će imati pozitivan uticaj na kvalitet hrane koja se proizvodi i konzumira u ovom regionu. Ovo ćemo ostvariti uspostavljanjem monitoring sistema kojim ćemo prikupljati podatke o stanju prirodnih resursa. Ovi podaci će se koristiti za izradu uputstva za održivo korišćenje prirodnih resursa. Uputstvo će biti predstavljeno na radionicama i seminarima sa različitim ciljnim grupama i pozitivno će uticati na direktne korisnike (poljoprivrednike, agronome, ribolovce), vlasti na različitim nivoima (lokalni, regionalni i nacionalni)“, kazao je dr Nenad Zarić.
Tokom implementacije projekta će se uspostaviti nova prekogranična saradnja koja će služiti za praćenje zagađenja, za širenje rezultata monitoringa i za promociju zaštite životne sredine. Praćenje zagađenja biće novi pristup koji se nije koristio u ovim regionima. Aktivnosti na projektu doprineće svesti stanovnika u dve regije o zagađenju, zaštiti i održivoj upotrebi resursa iz životne sredine.
„Jedna od tačaka u Poglavlju 27 pretpristupnih pregovora Evropskoj uniji je upravo određivanje tačaka na vodotokovima na kojima će se meriti uticaj poljoprivrede na kvalitet tih voda. Ovaj projekat praktično doprinosi ispunjavanju te tačke iz pretpristupnih pregovora“, zaključio je dr Nenad Zarić.
IPA projekat „Prekogranična mreža za edukaciju i istraživanje prirodnih resursa“ – „Cross-border network for education and research of natural resources“ sprovode Banatski univerzitet poljoprivrednih nauka i veterinarske medicine „Kralj Mihaj I Rumunski“ i Regionalna razvojna agencija Južni Banat doo Pančevo u okviru Programa prekogranične saradnje Srbija – Rumunija (Interreg – IPA CBC Romania-Serbia Programme).