Stanka Simonović, predsednica Višeg suda u Pančevu, tužila je RTV Pančevo i glavnog i odgovornog urednika Miroslava Milakova, jer su, po njenom tumačenju, objavili „neistinite i informacije čije je objavljivanje zabranjeno, a koje se odnose na tužilju, čime su grubo povredili njeno pravo na čast i ugled“.
Hrabro istupanje medija, zasnovano na činjenicama, obimnoj dokumentaciji i fotografijama objavljenim na javnom i otključanom Facebook profilu, kao što se iz tužbe može videti, uzdrmalo je Stanku Simonović, koja tuženom mediju nikada nije dostavila, niti tražila, demanti objavljenog, što javna glasila podstiče da nastave da rade svoj posao, profesionalno i odgovorno.
Medijski prilozi, bilo na internet stranicama, televiziji, radiju ili štamanim izdanjima, nisu optužbe, nego otvorena pitanja, postavljena u ime čitalaca. I nije bitno da li je u pitanju političar, privrednik, sudija ili neko drugi. Da li je kršenje zakona raditi svoj posao i javno pitati: Da li je predsednica Višeg suda iskoristila položaj u privatne svrhe ili da li je u slučaju zapošljavanja svoje ćerke prekršila zakon? I mediji, kao i pravosuđe, jedan su od stubova na kojima počiva ozbiljna država. Može li pravosuđe biti privilegovano u odnosu na medije?
Naravno da Stanka Simonović ima pravo da tvrdi da su objavljene informacije nestinite, ali isto mora i da dokaže. Ili je sudiji, koji se pred drugim sudijom pojavljuje kao tužilja, dovoljno da kaže „to je laž“? Da li u ovim slučajevima važi pretpostavka nevinosti? Hoće li RTV Pančevo i Milakov biti osuđeni samo zato što ih tuži predsednica Višeg suda u Pančevu? Da li će brojne afere koje su izneli u javnost biti dokazane ili opovrgnute u ovoj privatnoj parnici?
Redakcija regionalnog portala ePančevo podseća sudiju Stanku Simonović da je pretpostavka nevinosti procesni mehanizam za oslobađanje okrivljenog od tereta dokazivanja sopstvene nevinosti. Time se na onoga ko tvrdi suprotno prebacuje teret dokazivanja postojanja krivice. U okviru korpusa odredaba koje se odnose na vitalna prava i slobode čoveka, ova pretpostavka je jedna od najvažnijih ustavnih i međunarodnopravnih garancija.
Takođe, cenzura je u Srbiji zabranjena Ustavom. Pravo na slobodu izražavanja i informisanja putem medija je zagarantovano međunarodnim i domaćim propisima. Da li tužilja ovom privatnom parnicom želi da cenzuriše RTV Pančevo?
Na osnovu navedenog, pomno ćemo pratiti ovaj proces iz više razloga. Prvi je pokušaj gušenja slobode govora, drugi je način na koji će advokat sudije Stanke Simonović bazirati dokaze, a treći su činjenice kojima će tužiteljka dokazivati da su RTV Pančevo i glavni i odgovorni urednik Miroslav Milakov izneli nesitine.
Da su joj povređeni čast i ugled, prihvatamo kao činjenicu oko koje nema rasprave. Ali, tek će se na kraju procesa videti ko je odgovoran za to. Tuženo javno glasilo ili neko drugi? Možda to što je tužilja sama sebe u tužbi nazvala uglednom neće biti dovoljno da se isto i dokaže.