U istraživačko-razvojnom Institutu Tamiš u Pančevu, koji svojim radom pokriva opštine Pančevo, Alibunar, Kovačica i Opovo, kažu da se u proizvodnji jarih biljnih vrsta na njihovim terenima beleži pad prinosa od 30 do 50 procenata. napominju da je žetva suncokreta završena i da je u toku ubiranje i ostalih jarih useva, kao i vađenje slatkog korena.
Dugotrajni sušni period, umanjio je prinose jarih kultura i na području južnog Banata, kažu stručnjaci i napominju da se nešto bolji žetveni rezultati postižu, na onim parcelama, gde je bilo padavina i gde je bolje ispoštovana agrotehnika.
„Žetva suncokreta je završena ostalo je možda još oko sto hektara kasne setve. Prinosi se kreću oko 2,7 tona i u odnosu na neki višegodišnji prosek to je niži prinos negde za oko 30 odsto , koji se postiže na ovom terenu. Kukuruz je počeo da se radi i urađeno je ispod 20 odsto površina a posejano je oko 65 hiljada hektara. Prinosi se kreću od 4,3 tone do nešto iznad 8 tona po hektaru“, kaže Bogdan Garalejić, iz istraživačko – razvojnog Instituta Tamiš u Pančevu.
Zoran Sefkerinac ratar iz Banatskog Novog Sela, kaže da se u žetvi jarih kultura postižu manji prinosi, zbog suše, ali kako napominje, ima i parcela sa boljim proizvodnim rezultatima u žetvi.
„Juče smo počeli da kosimo.Prinosi su od 2.500 kilograma do 4.500 kilograma po jutru sve zavisi gde je posejan i koji deo terena. Kiše nije bilo dva meseca , u velikom smo problemu „, kaže Zoran Sefkerinac.
Ratare muče niski prinosi ali i niske otkupne cene. Za novi rod kukuruza , otkupna cena sa PDV-om ne prelazi 18 dinara za kilogram. Beležiće se minusi iz ove proizvodne sezone.
„Sigurno da smo u velikom minusu. Da kažemo sa 3,5 tone kukuruza prosečno po jutru. Nema ništa, nas nema nigde“, dodaje Sefkerinac.
Kako saznajemo ratari u južnom Banatu nisu zainteresovani za veći zakup i privatnih parcela kao i državnog poljoprivrednog zemljišta, zbog loših proizvodnih godina u ratarstvu. Štedeće i na svim inputima u nastupajućoj jesenjoj setvi.