Restorani i kafići, posle ublažavanja mera uvedenih zbog sprečavanja širenja virusa Covid-19, trebalo bi da rade u potpuno drugačijim uslovima nego pre, prvenstveno iz ugla zaštite gostiju, ali i zaposlenih.
U Srbiji još uvek nema posebnih preporuka. Realno, ne zna se ni tačan datum kada će se ponovo otvoriti, jer se sve može promeniti u narednih nedelju dana.
A, kod komšija u Hrvatskoj, već se digla poprilična galama. Zdravstveni zvaničnici izdali su neka uputstva, a na osnovu kojih ugostitelji već najavljuju sopstvenu propast!
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak spomenuo je kafiće u kojima ljudi neće moći da sede jedni do drugih, što je, u neku ruku, i razumljivo.
- Na primer ako je dosad bio sto za 4 osobe, za njim će sad moći da sedi jedna do dve osobe, a moraće i da se dezinfikuje sve posle odlaska gosta, kazao je Capak, prenosi Index.hr u tekstu “Mjere u kafićima i restoranima će biti brutalne. Kome će se uopće isplatiti raditi?”.
Predsednik “udruge” ugostitelja Marin Medak kaže da se pod hitno mora pokrenuti dijalog o tome kako će restorani i kafići raditi posle korone.
- Ako se pod hitno ne krene raditi, u brzom roku doći će 1. jun i država će reći da više nema subvencija. Tada će propasti 80 posto ugostiteljskih objekata, a to je lančana reakcija, jer će propasti i dobavljači, rekao je Medak za Index.
Medak smatra i da Ministarstvo turizma ne radi ništa za ugostitelje.
- Ako se budu uvele mere da mora biti određen razmak stolova, to će automatski smanjiti broj istih te tako prepoloviti prihode. Isto tako, ako budemo morali stavljati pregrade od pleksiglasa, to poteže niz problema od toga da je pitanje odakle će ugostitelji kupovati pleksiglas, jer Hrvatska nema fabriku za izradu istih. Najbliže su fabrike u Italiji i Španiji, a oni će to ostaviti za sebe. Zatim tu je i problem ko će od gostiju hteti da sedi tako zagrađen. I još jedna stvar, koji će ugostitelj moći da priušti te pregrade i sve ostale mere?, javno je pitao Medak.
On, na primeru ugostiteljskog objekta 30 puta 5 metara, izračunava da će imati 70 odsto manje stolova, što automatski znači i za toliko manji prihod.
- To je smejurija. To ne može da funkcioniše na taj način. Ili ćemo raditi kao pre, ili nećemo uopće. Za svaki sto pregrade su oko 1.000 evra, da se naprave po svim standardima. A, opet, ko će da sedi u staklenom kavezu?, pita se Medak.
Kako će biti u Srbiji, videćemo uskoro…