Svi zaposleni, među kojima je 50 lekara, rade u skladu sa standardima, što potvrđuje i akreditacioni status na maksimalnih sedam godina, kaže v. d. direktora Jovanka Petrović.
Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti „Kovin” obeležila je veliki jubilej, vek rada, simpozijumom čija je tema bila 100 godina savremene psihijatrijske prakse u ovoj zdravstvenoj instituciji. Naučni skup okupio je stručnjake, lekare, kolege i saradnike bolnice koja je zvanično počela sa radom 16. jula 1924. godine u novosagrađenoj vojnoj kasarni zalaganjem dr Koste Kneževića i psihijatra Dezidera Julijusa, koji biva postavljen za prvog upravnika.
Drugi svetski rat je doneo iseljavanje pacijenata i reorganizaciju u Vojnopsihohigijenski zavod, da bi kasniji posleratni život bolnice obeležio snažan razvoj u kontinuitetu, do danas, kada je deo ukupnog zdravstvenog sistema Srbije.
Nadležni ističu da 481 zaposleni, od kojih je 50 lekara, radi u skladu sa standardima, što potvrđuje i akreditacioni status na maksimalnih sedam godina. To je, naglašava v. d. direktora dr Jovanka Petrović, priznanje za višegodišnje zalaganje u pružanju kvalitetne i bezbedne zdravstvene zaštite za ustanovu, koja se prostire na 12 hektara, sa bolničkom zgradom i paviljonima od 17.000 kvadrata, a koji su poslednjih godina bili veliko gradilište. Tako je kompletno rekonstruisana i opremljena glavna zgrada i Dijagnostički centar, oplemenjen je ambijent prostranog parka, u šta je ukupno uloženo više od 500 miliona dinara iz pokrajinskih fondova, sopstvenih sredstava i uz pomoć donatora.
„Bolnica napreduje u svakom pogledu, materijalno i infrastrukturno, pre svega u pravcu humanizacije i dostojanstva boravka pacijenata. Uz opsežno renoviranje i opremanje mnogih odeljenja i prostora, razvijena je posebna radna terapija sa 40 novih tehnika, a razvijaju se mnoge druge socio-terapijske aktivnosti, poput biblioterapije, koja je usavršena sa 10.000 knjiga. Ono što nam je najvažnije jeste da je u prvi plan stavljen odnos prema pacijentu u sklopu poštovanja ljudskih prava, timski i individualno personalizovan i na tome predano radi čitav multidisciplinarni tim, uz primenu savremenih metoda lečenja”, ističe dr Petrović.
Veliki napredak, istaknuto je, predstavlja otvaranje Centra za mentalno zdravlje u zajednici, zajedničkim snagama bolnice i grada Pančeva. Građani tu mogu doći na psihijatrijski pregled, individualnu i grupnu, ali i porodičnu i bračnu terapiju. U centar mogu i po savet i razgovor sa stručnjacima, na neuropsihološka testiranja, ili da se pridruže radno-okupacionim i socio-terapijskim grupama, na psihoedukaciju, dok centar organizuje i patronažne posete svojim korisnicima. Takođe, kao integrisani deo zajednice, Specijalna bolnica učestvuje u nizu akcija, ali i sama realizuje više programa u lokalnoj zajednici u pružanju psihijatrijsko psihološke podrške, kroz savetovališta za treće doba, za podršku žrtvama nasilja, kao i perinatalnu psihijatriju i bolesti zavisnosti.
„U novi vek rada ulazimo sa planovima i daljim ulaganjima u uređenje bolnice, ali pre svega na planu usavršavanja kvaliteta i strukture usluga, da pacijent bude na prvom mestu. U prvom planu je poboljšanje njegove funkcionalnosti, da porodice i pacijenti osete dobrobiti i pored toga što imaju neko mentalno oboljenje, koje je recidivantno, da imaju mogućnosti da uđu u oporavak i da tako mogu da žive u zajednici, u društvu, da funkcionišu kao i svi drugi ljudi”, zaključuje specijalista psihijatrije, dr Ivanka Petrović, v. d. direktora Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti „Kovin”, koja je 1974. godine odlikovana Ordenom zasluga za narod sa zlatnim vencem, a za impozantan jubilej 100 godina rada dobila monografiju, čiji autor je istoričar i književnik dr Milan Micić, generalni sekretar Matice srpske.