O aktuelnoj epidemiološkoj situaciji u Opštini Opovo internet portal Glas Opova razgovarao je sa doktorkom Brankicom Panić iz Kovid ambulante Doma zdravlja.
Trenutna epidemiološka situacija nije dobra, kao svuda u okruženju tako i kod nas u Opovu, da li se beleži rast obolelih?
Kao i na celoj teritoriji Republike Srbije tako i u Opštini Opovo epidemiološka situacija je veoma loša, u poslednjih desetak dana beleži ze svakodnevni porast broja zaraženih osoba – i do 36 dnevno, takođe primetan je veći broj obolele dece predškolskog i školskog uzrasta. Dnevno se obavi i do 90 pregleda u Kovid ambulanti Doma zdravlja Opovo
Kovid ambulanta radi u punom kapacitetu, kako sve to osoblje postiže i da li li ga ima dovoljno?
Kovid ambulanta radi punim kapacitetom i uspeva da u toku radnog dana pregleda sve koji se jave na pregled. Trenutno u Kovid ambulanti rade tri doktora, četiri medicinske sestre i naravno kao prateće dijagnostičke službe svakodnevno radi laboratorijska i rendgen dijagnostika. I pored problema koji se javljaju – zaražavanje zdravstvenih radnika uspevamo još uvek da ambulantu održimo u punom kapacitetu.
Da li ima zaraženih među medicinskim osobljem?
Među zaraženima naravno da ima i naših zdravstvenih radnika, međutim na dnevnom nivou se prave rasporedi rada tako da uspevamo da se organizujemo i da našim korisnicima obezbedimo rad svih službi u okviru Doma zdravlja Opovo. Molimo sugrađane za razumevanje ukoliko se dogodi da pojedine službe rade u drugačijem režimu od uobičajenog, a svakako nećemo dozvoliti da službe prestanu sa radom i pored problema sa kadrovskim kapacitetima.
Veliki broj ljudi sa simptomima čeka svakog jutra pred Covid ambulantom, koliko traje pregled prosečno i koliko se čeka?
Tako je, na našu žalost na pregled se čeka duže nego uobičajeno zbog velikog priliva građana koji imaju simptome bolesti. Molimo sve koji dođu na pregled da se obuku u skladu sa vremenskim prilikama. Ono što sa sigurnošću možemo reći da će svi u danu kada su došli biti i pregledani i da će se uraditi sve dodatne dijagnostičke procedure, a u proseku se ne čeka duže od sat do sat i po vremena. Apelujemo na građane koji dolaze na kontrolni pregled da se pridržavaju vremena koje im je saopšteno u toku prvog pregleda.
Imate li savet za one koji čekaju na pregled…
Da, molimo sugrađane na strpljenje i razumevanje, sam pregled i dijagnostika kratko traju i ukoliko svi sarađujemo lakše probrodimo neprijatno čekanja. Molimo sugrađane da ukoliko dobiju jedan blag simptom (curenje nosa, grebuckanje u grlu, blago povišenu telesnu temperaturu) uzmu lek protiv temperature (Brufen, Paracetamol…), više vitamina i tečnosti i da se jave u Kovid ambulantu u okviru 24 do 48 sati od pojave simptoma. Apelujemo na sve sugrađane da sa respiratornim simptomima dolaze isključivo u Kovid ambulantu tzv.crvenu zonu kako bi uspeli da ostale službe sačuvamo od kontakta sa zaraženim osobama tj. da ostanu zelene zone.
Simptomi su lakši i period izolacije je kraći, da li ima razloga za optimizam, vidi li se kraj pandemiji?
U ovom talasu se zaista beleže lake do srednje teške kliničke slike, što svakako nije razlog za opuštanje. Obolele osobe su sad 7 dana u kućnoj izolaciji i ukoliko nemaju simptome bolesti vraćaju se u svoj svakodnevni ritam bez testiranja. Kontakti obolelih su 5 dana u kućnom karantinu i ukoliko se ne razviju simptomi bolesti nakon ovog perioda, nastavljaju sa redovnim aktivnostima. Vakcinisane osobe, koje su kontakti obolelih, ne idu u kućni karantin ukoliko nije prošlo više od 120 dana od poslednje doze vakcine. Nažalost još uvek ne možemo komentarisati kraj pandamije. Naglašavamo da se u Domu zdravlja Opovo vrši svakodnevna vakcinacija protiv Kovida 19.