Prošle nedelje formiran je call centar u Crvenom krstu za pomoć starijim i osetljivim grupama kojima je zabranjen izlazak, a potrebna im je pomoć pri kupovini namirnica i lekova. Call centar radi od 8h do 20h. Građani mogu pozvati na broj 742-225.
- Naši volonteri nemaju potvrde da mogu da se kreću posle zabrane kretanja, pa svako ko pozove do 14h, spisak namirnica biće mu dostavljen toga dana u popodnevnim časovima. Oni koji pozovu posle 14h, uglavnom će im dostavljamo sutradan u prepodnevnim časovima. Volonteri se trude da dok dobiju obaveštenje, idu na kućne adrese, kako bi sve aktivnosti završili do 17h, zbog zabrane kretanja, objašnjava Velinka Fara, sekretar Crvenog krsta Kovin.
Radi bezbednosti korisnika i volontera, utvrđena je procedura.
- Naši volonteri imaju oznake i legitimacije uz koje važi radni nalog. Svaka grupa ima svog vođu koji određuje po jednog člana koji će ići na određenu adresu. Volonter ima radni nalog za tu porodicu. Ukoliko Vam dođe volonter bez legitimacije, obavezno pozvati na broj 742-225, apeluje Fara.
Radni nalog, odnosno indetifikaciona kartica, podrazumeva da volonter piše iznos novca koji dobije od starijeg sugrađana, a potom mu to lice potpiše koliko mu je novca dao. Kada se volonter vrati iz nabavke, vraća račun i kusur,a korisnik mu ponovo potpisuje da je primio određenu sumu novca. Velinka Fara pohvalila je i sve trgovinske objekte i apoteke koji su im uvek izlazili u susret i dali prednost volonterima. Ona moli građane da ukoliko je moguće naprave spisak namirnica i lekova za nekoliko dana.
- Za sada je registrovano 132 volontera, nisu svi aktivni, jer nema potrebe da oni negde sede i čekaju, već se pozivaju po potrebi. Na dnevnom nivou, angažovano je između 20-25 volontera, jer za sada nije bio veliki broj poziva i potreba za uslugom koju trenutno pružamo. Zamolila bih i sve starije sugrađane da naprave spisak za nekoliko dana, ističe sekretar Crvenog krsta.
OSTALE AKTIVNOSTI CRVENOG KRSTA
Crveni krst Kovin kao i u redovnim uslovima priprema 440 obroka dnevno za korisnike narodne kuhinje. Za starije preko 65 godina koji nemaju članove porodice koji bi došli po obrok, nosimo im na kućne adrese. Crveni krst dostavlja hranu na 34 kućne adrese, odnosno 48 obroka. U objektu su pojačane mere zašitte, najviše kod kuvarica i dostavljača. Prema rečima sekretara opštinskog Crvenog krsta, svi korisnici narodne kuhinje poštuju pravila ulaska, red i distancu. Što se tiče oblasti delovanja pomoć i nega u kući, Fara napominje da se volonteri bave ulaskom u domaćinstava ljudi, koji su ili bolesni ili stariji, a spadaju u ugroženu grupu. Tim povodom pojačane su mere higijenske zaštite. Gerontodomaćice obilaze ukupno 54 osobe starije od 65 godina, hranu im dostavljaju pored kuće, a ne unutra, zbog primene odluke o zaštiti najstarijih sugrađana.
- Zbog vanredne situacije, klub za starije je trenutno zatvoren. Formirali smo telefonski krug kao psihosocijalnu podršku i na taj način vodimo računa o starijima, rekla je Fara.
Podsetimo, u subotu 21.marta održana je akcija dobrovoljnog davanja krvi u Mramorku, Gaju i Deliblatu. Ukupno 22 davalaca priključilo se akciji u Deliblatu, 11 u Gaju i 9 u Mramorku. Velinka Fara se ovim putem zahvaljuje svim humanim građanima koji su uprkos teškom vremenu, rešili da podare krv onima kojima je najpotrebnija.